The Last Kingdom (2015 - )

The Last Kingdom (2015- )

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Dil
İngilizce
Ülke
İngiltere
Süre
60 dakika
Son bölüm
51
1
96
55
kaptankaptanim profil resmi
kaptankaptanim
Assassin's Creed'in yaklaşmakta olan yeni oyunu tam da bu döneme dayanıyor. Oyun'un ana karakterini dizinin Cnut karakteri yani Magnus Bruun seslendirecek. Alfred ile olan yakın bağına dair de kesin açıklamalar yapıldı. Alfred bir antagonist olacak ancak kesinlikle ana düşman olmayacak dendi. Ben de Last Kingdom'dan esinlenecek bazı bölümler olacağına dair bir analiz gerçekleştirdim. Pagan vikinglerle yağma yapmaya yaşamaya devam edebilmek gibi ikinci bir seçeneğimiz de Hristiyan veya Pagan İngilizlerle temas kurup onların kültürünü, inancını keşfetmek. Oyunda Eivor bir yerleşke kuruyor ve yerleşkesini zenginleştiriyor tıpkı dizide Uhtred'in yaptığı gibi. Oyunun yapımcılarından biri vikinglerin hala daha İngiltere'nin putperest tanrılarına ibadet eden kabilelerle tanışabileceğine dikkat çekiyor. Dizide buna dair bazı sahneler var. Pagan Briton kabileleri gizliden yaşantılarını sürdürüyor. Kral Peredur.. Oyunun Cinematic Trailerında gördüğümüz Alfred birebir dizideki Alfred. Aynı şekilde modellenmiş. Eivor'u Uthred'in bir benzeri olarak görmek mümkün. Kral için görevlere çıkan ve onun değişimini izlerken tapınakçıların tarafına çekildiğine seyirci kalmak ve elden bir şey gelmemesi durumu görülebilir. Ya da Kral için çalışan bir suikastçı..Reddit girdilerinden birinde AC:3'teki gibi suikastçı kardeşlerimizin kırmızı urba giyip bizi esir alıyormuş gibi yaptıkları aldatmacalı oyunlara yer verileceğine dair bir yazı okumuştum. Dizide de aynı şekilde Dan yani Viking zırhı giyen Saksonların yağma yaptığını görüyoruz. Last Kingdom 866 yılı ile açılıyor ve 871 yılı ile olaylar tam olarak başlıyor yani oyunun başlayacağı yıldan sadece iki sene önce. Dizi ile ilgili eleştirim: Kişinin kendi kaderini değiştirebileceğini vurguluyor diyebilirim. Varoluşsal tematik bir durum. Uhtred aidiyet arayışında olan bir kişi. Ve dönem, ve kültür ve savaş şartlarından dolayı da biraz makyavel bir kişiliği oluşmuş. Bu kişiliğin yıkılıp yıkılmaması gene bireye bağlıdır, kader diye bir şey yoktur düşüncesini "her şey kaderdir" mottosu ile sunuyor. Diziyi ilk sezonla değerlendirmek biraz yetersiz kalır. Kitabı kapağından yargılamayın. Diğer sezonlarda gelişimini ve insanların hayatta onu nasıl gördüğünü mutlaka kendi gözlerinizle izleyiniz. Kişi kadere yön verebilir. Dokuzuncu yüzyıl olmasına rağmen o kadar günümüzden ki. Aynı şekilde birey bazı alt kültürlerce ırk, din, dil, cinsiyet açılarından dışlanınca toplumsal koşullarda uyumsuz olarak görülür bu durum da sosyal fobiye, pragmatizme, nihilizme meyil verebilir. AC: Valhalla'nın karakteri Eivor'un böyle bir kişiliği olursa ki iki tarafta da müttefikler oluşturabilmek için Uhtred benzeri bir karakteri olması gerekmekte; oyuncular bir varoluşsal yolculuğa da çıkmış olacaktır. Zaten rpg mekanikleri kader yazmak ile ilgili çok sağlam bir özellik. Bir oyun, oyun olmak dışında dijital anlamda sanatsal bir platforma taşınmalı.
report_problem
4 ay önce
Brook profil resmi
Brook
2. Sezondan sonra Uhtred ayakçı oldu resmen. Ha şimdi yapacak ha sonra yapacak derken her seferinde kendisi babayı aldı. Evet kurgusu güzel, konu ilgi çekici, o çağın olaylarının işlenişi ve olayların yansımaları oldukça gerçekçi ve başarılı ama ana karakter elin oğlu gibi her soyleneni yapıp duruyordu bi yerden sonra. Biraz sıkıldım 3. Sezondan sonra çünkü karakter ilerleyişi kısır döngüye dönüşmeye başladı gibi oldu ve sonraki takip eden sezonda da öyleydi benim için... yine de evet izlenmeli. Güzel bir dizi ortalama üstü bir dizi.
report_problem
4 ay önce
Perfectstranger profil resmi
Perfectstranger
Kurgusu harika bir dizi evet ama dindar biri olmadığım için vıcık vıcık din muhabbetleri beni çok yoruyor (: ama ortaçağ işte ne yaparsın!Günümüzde de farklı değil ya!
report_problem
5 ay önce
PaRaNoYa7 profil resmi
PaRaNoYa7
2. sezonun ardından: Ben sıkıldım Uhtred'in oraya buraya koşuşturup bir baltaya sap olamasından. Kendisini çok ezdiriyor ve çabuk unutuyor. Böyle bir karakterin dizinin başrolü olması bana biraz absürd gelmeye başladı artık. Dizinin çevirmenleri Nehir ve Irmak da artık sıkıla sıkıla çevirmeye başladılar. 3. sezon final olursa çok sevineceklerinden eminim benim gibi. 2 sezon içinde 2. sezonun açılış bölümü 2x01 en kötü bölüm, ilk sezonun finali 1x08 en iyi bölüm.
report_problem
3 yıldan fazla önce
Omerbahadir profil resmi
Omerbahadir
Tek sıkıcı sahnesi bile olmayan, hikayeyi çok hızlı bir şekilde gereksiz sahnelerden arındırılmış olarak aktaran çok kaliteli bir yapım. En az 30 bölüm çekilecek senaryoyu 8 bölüme sığdırıp film tadında sunmuşlar. 2. sezonu merakla bekliyorum.Kesinlikle izleyin.
report_problem
4 yıldan fazla önce
UNALILK profil resmi
UNALILK
Muhteşem bir dizi... Kesinlikle izlenir... Dizi ilerledikçe daha güzelleşiyor ...
report_problem
neredeyse 5 yıl önce
UNALILK profil resmi
UNALILK
Film tadında harika bir ilk bölümle başladı. Çok beğendim...
report_problem
neredeyse 5 yıl önce
sinemasal profil resmi
sinemasal
buralar yakında değerlenir :)
report_problem
neredeyse 5 yıl önce