Zorba (Alexis Zorbas) (1964)

Zorba (1964)
Alexis Zorbas

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler Sanat Eseri
Ülke
ABD
Süresi
142 dakika
starch Zorba, The Greek // Hayattan fazlaca bir beklentisi olmayan mutsuz İngiliz yazar, Yunan asıllı Basil'e (Alan Bates) Yunan adalarından biri olan Girit'te bir maden ocağı miras kalmıştır. Hayatına yeniden bir çeki düzen verme umudunu taşıyarak adaya gelen Basil burada aşırı davranışları olan, kaba saba ama hayata şehvetle bağlı orta yaşlı bir Yunanlı olan Alexis Zorba (Anthony Quinn) ile tanışır. Kendisini adeta himayesine alan Zorba'nın kendisine kabul ettirmeye çalıştığı hayat tarzının bir parçası da yenilgileri umursamamaktır. Zorba'ya göre yenilgiler hayatın kaçınılmaz parçalarıdır ve ancak yenilginin sürekli olarak tadılması ile hayatın zaferlerinin tadına varılabilir. Zorba sayesinde Yunanlıların dünyevi zevklerini keşfettikçe Basil'in hayata bakış açısı git gide değişmeye başlar.

Yorumlar

Philosophy profil resmi
Philosophy
Kitabını okumadım ama sanki biraz kopukluklar var gibi geldi. Ama yine de iyi bir film olmuş. Toplum iyi eleştirilmiş ve analiz edilmiş. Zorba'da desen şeytan tüyü var. İnsanın Zorba'ya hem kızası, sinirlenesi ve sevesi geliyor. Kaçırılan noktaları yakalamak için kitabın okunması gerektiğini düşünüyorum. Müzikleride es geçmemek gerek...
1 yıldan fazla önce
KafkaLoz profil resmi
KafkaLoz
uyarlama açısından gayet başarılı bence, nikos kazancakis'in yoğunluğunu tam anlamıyla anlatabilecek bir film çekilebileceğini sanmıyorum, zorba karakterinin yani anthony quinn oyunculuğu için bile izlenir.
neredeyse 3 yıl önce
esarialtin profil resmi
esarialtin
Oscar Ödüllü bir Sanat eseri. Nikos Kazantzakis in ünlü eserinden, Önemli bir roman uyarlaması, Anthony Quinn yaşadığı toprakların rüzgarı, fırtınası, denizi gibi bir karakteri canlandırıyor. Alexis Zorba adadaki maden işletmesine sahip çıkmak için adaya Gelen Gazeteciyle rıhtımda gemi beklerken tanışırlar ve dostlukları başlar... Bu dostluk ikisini de derinden etkileyecektir... Bunların bir de üstüne Mikis Theodorakis'in efsanevi soundtrack'i eklenir... Film tadından yenmez bir haldedir artık... Gemi sahnesinde "ne biçim bir adamsın sen, yunusları bile sevmiyor musun?" derken Quinn'in gözlerinin içine bakın lütfen... Orada yaşama sebebinizi göreceksiniz... İyi seyirler
neredeyse 4 yıl önce
eskon profil resmi
eskon
anthony quinn... boru mu
4 yıldan fazla önce
yabann profil resmi
yabann
Filmi izlemeden önce Nikos Kazancakis ' in Zorba adlı romanını okuyan bir izleyici bu filmi izlerken büyük hayalkırıklıgı yasayacaktır . Kötü bir uyarlama olmuş , Tavsiye etmiyorum Çünkü romandaki kahramanları filmde doğru yansıtılamamış , romanı okumadan izleyen bir izleyici karakterler için yanlış düşüncelere kapılabilir .
4 yıldan fazla önce
TARIK59 profil resmi
TARIK59
beklentilerimin altında kalan bir filmdi.tavsiye etmiyorum
4 yıldan fazla önce

Alexis Zorbas filmini beğenenler

Alexis Zorbas filmini içeren raflar

Alexis Zorbas filmi hakkında ilgi çekici içerikler