Savas Vadisi (Hacksaw Ridge) (2016)

Savas Vadisi (2016)
Hacksaw Ridge

Puan Like 8.0 / 34 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
Avustralya
Süresi
139 dakika
UGRCNKR İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan Ordusu’ndan Medic Desmond T. Doss, Okinawa Savaşı’nda görev yaparken insanları öldürmeyi reddeder ve Amerikan tarihinin ilk Onur Madalyası’na layık görülen vicdani retçisi olur. Film, bu tek bir kurşun sıkmadan 75'e yakın kişiyi kurtaran kahramanın hikayesini ele alıyor.

Yorumlar

tugced profil resmi
tugced
İzlediğim en güzel savaş filmlerinden biri oldu,başından sonuna kadar izlettirdi ve sevdirdi. Çok güzeldi be! dedirttiğide kesin.
6 ay önce
Sefa profil resmi
Sefa
Mel Gibson'dan tam bir şaheser. Oyuncuların performansı çok iyiydi. Gerçek bir hikaye olması ise insanı filme daha çok çekiyor. Savaşın ne kadar kötü bir şey olduğunu muazzam sahnelerle bizlere sunmuşlar. Çok başarılıydı. Kesinlikle izlenmeli.
9 ay önce
.SimS. profil resmi
.SimS.
şu zamana kadar izlediğim en iyi sawaş filmleri listemde ilk 3'e net bir giriş yaptı . oyunculuklar çok kaliteli , filmin konusu ise gerçekten kaliteli we güzel yaşanmış bir hikaye olması ise filmin anlamını kurgudan gerçek hayata taşıyor we film gözünüzde daha da büyüyor , okullarda sawaşmanın nasıl bir şey olduğunu , insanları öldürmekten daha önemli bir şey warsa onun da insanları kurtarmak olduğunu anlatan ders niyetine izletilecek bir filmdi . mutlaka izleyin derim :)
1 yıl önce
BirKusOlsam profil resmi
BirKusOlsam
Bu filmi izledikten sonra bir kez daha savaşın ne kadar gereksiz bir şey olduğunu anlıyor insan. Çünkü bu hikaye gerçekten yaşanmış bir hikaye. Hayat kurtarmanın öldürmekten daha değerli olduğunu, savaşta eline silah almadan bile kahraman olunabileceğinin anlatıldığı muazzam bir hikaye… Filmin hikayesi beni oldukça etkiledi. Görsel efektleri ne kadar başarısız olsa da savaş sahneleri çok başarılıydı. Savaş atmosferini oldukça gerçekçi yansıtmışlar. Savaşın dehşetini ve korkunçluğunu iliklerinize kadar hissettiren bir yapım olmuş. Filmin oyunculukları da güzeldi. Sadece Hugo Weaving’e ayrı bir parantez açmak gerek diye düşünüyorum. Savaş gazisi baba rolünde oldukça başarılı bir iş çıkarmış. Özetle muazzam bir kahramanlık hikayesine sahip güzel bir film. 8/10
1 yıldan fazla önce
Onrmrtsck profil resmi
Onrmrtsck
Sadece yalın gerçekleri anlatan tarafsız bir biyografi filmi. Savaşan tarafları ne kötülemiş nede yüceltmiş. Amerikan ordusu gözünden hareket etmemize rağmen propaganda sıfır, aynı şeklide karşı safta Japonlar olmasına rağmen "şeytanlaştırma" sıfır. Bunların da temel sebebi yönetmen koltuğunda Mel Gibson'un oturmasıdır. Bütün renkleri bir tarafa bırakıp Desmond Doss'un yaptığı yüce insanlık görevine odaklanmış. Kurgu ve oyunculuk iyiydi. Cast da oldukça sağlam oyunculara aitti. Başta Hugo Weavingi görünce tamam dedim ben zaten. Luke Bracey ve Sam Worthingtonu da es geçmemek lazım. Andrew Garfield da ortanın bi tık üstü oynamış açıkçası. Yada her filmde sürekli ağladığı için bana çok gerçekçi gelmedi. Milo Gibson da akraba kontenjanından girmiş kadroya :D makyaj ve dekor çok başarılı olmasına rağmen cgi ve fxler o kadar b*ktandı. Yani cep telefonunuza inen fx programları çok daha iyi performans sağladı. Onu görmezden gelirsek ise cümle başında dediğim gibi makyajlar oldukça başarılıydı. Savaşın gerçek yüzünü tüm çıplaklığıyla koymuş gibson abi. İzlemezseniz çok şey kaybedebilirsiniz.
1 yıldan fazla önce
eminuk profil resmi
eminuk
Gerçek hikaye olmasa "Yok artık!" der, pek olumlu eleştiriler yapmazdım. Ama yaşanmış olduğu düşünüldüğünde otomatikman beğeniyorsunuz. İlk yarısı daha güzeldi ama. Savaş kısımları görüntüler güzel olmasına rağmen ilk kısım kadar etkilemedi beni. Aksiyondan ziyade insani durumlar daha çok ilgimi çekiyor. Bu sebeple ilk yarısından sonrası olmasaydı bile güzel film derdim.
1 yıldan fazla önce
Muratovic profil resmi
Muratovic
Olağanüstü bir film.
1 yıldan fazla önce
canmustaffa profil resmi
canmustaffa
Silah kullanmadan savaş kahramanı olmanın hikayesi..
neredeyse 2 yıl önce
Logan811 profil resmi
Logan811
İki zencinin birbirine masturbasyon yapmasına Oscar verene kadar bu filme verseler daha iyiymiş, sırf savaş sahneleri bile ödül alması için yeterli...
neredeyse 2 yıl önce
Mine.Ce profil resmi
Mine.Ce
"Savaş bir insanlık suçudur"... Tam olarak bir savaş filmi değil, bir insan hikayesi, inanç hikayesi, doğrularından vazgeçmeyenlerin hikayesi.Mel Gibson ustalığını konuşturmuş filmde. Başrol çok başarısız demiyorum ama farklı bir şeyler görmek istedim duygu olarak. Doğru bir isimle bu film yılın filmi olurdu kesinlikle. Nasıl olurda Akademi görüntü yönetmenliğinde bu filmi aday seçmez, inanılır gibi değil. Bu yıl izlerken etkilendiğim 2. film.Diğeri de Lion'du. İzlemenizi tavsiye ediyorum. İyi seyirler...
neredeyse 2 yıl önce
msctm profil resmi
msctm
yine de el bombasına tokat atmasa olurdu
2 yıl önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
Mel Gibson, muhteşem bir film sunmuş. Abartmadan yerli yerinde duygularımızın taşacağı sahneler sunmuş. Görsellik ve savaş sahneleri gerçek savaş sahnesi gibiydi... Ödülü gerçekten hak ediyor. Klişeleşmiş bir savaş konusu gibi ama klasik bir savaş filmi gibi olmamış. İzlediğim en iyi savaş filmleri arasında.
2 yıl önce
Arcadia profil resmi
Arcadia
Her oscar dönemimde geleneksel hale getirilen milliyetçilik ve U.S Army'nin bize empoze edilmeye çalışılan muhteşemliği ve personellerinin fark etmeksizin savaş kahramanı olması durumu. Buram buram filmin içerisinde var bunlar ama istisna bir değerlendirme yapmak istiyorum bu film için. Çünkü filmin bütünü ve Mel Gibson bunu fazlasıyla hak ediyorlar. Kendisi ''We Were Soldiers''ı özlemiş olacak o havayı yansıtmaya çalışmış başarılı da olmuş sanıyorum. Film tam anlamıyla görsel şölen sunuyor. Oyunculuklar içinde bulunulan atmosfer efektler derken adeta oturduğunuz koltuğu hissetmiyor kendinizi Hacksaw'da bulabiliyorsunuz. Bir parantez kamera açıları ve savaş alanının tüm çıplaklığıyla karşı tarafa sunulma çabasına. Bence oldukça cesurca ve alkışı hak ediyor. Tüm aday filmleri tamamlamadım henüz ama ciddi bir aday olduğunu düşünüyorum oscar için...Sinema'da izlenmesi gereken bir yapımmış.
2 yıl önce
mrtks89 profil resmi
mrtks89
İçinde bulunduğun belki de en zor koşulda bile inancından, fikirlerinden ödün verir misin? Konusu, kurgusu, efektleri, oyunculuklar.. hepsi gerçekten muazzamdı. Savaşı onlarla birlikte birebir yaşamış gibi hissettirdi. İzlediğim en güzel savaş temalı filmlerden biriydi.
2 yıl önce
slymndgn profil resmi
slymndgn
Mel Gibson senenin en iyi filmini çekmiş bence kurgu olsun efektler olsun görsel şölen sundu diyebilirim..Film size olayların içinden bir izleyici gibi bakmanızı sağlıyor kamera açıları için emek harcanmış..Bazı sahnelerde göz yaşı dökücek gibi oluyorsunuz ama Gibson bunu belli seviyede bırakmış.Sonuç olarak Arrival filmiyle yarışırlar diyorum..
2 yıl önce
starch profil resmi
starch
'Barışta oğullar babalarını, savaşta babalar oğullarını gömerler.' Savaş karşıtı Desmond Doss'un savaşını ilgiyle izledim. Çok başarılı bir film olmuş. Diğer adaylar arasında Oscarı zorlar.
2 yıl önce
Lalaith profil resmi
Lalaith
Çatışma sahneleri oldukça iyi. Desmond Doss gerçek bir kişi olduğundan kendisini de takdir ettim ama hepi topu budur. Gerisi standart film işte....
2 yıl önce
EsraG. profil resmi
EsraG.
Aslında filmi beğendim, Mel Gibson'ın gözümüze gözümüze soktuğu milliyetçilik ve din propagandasını gözardı edersiniz, çok gerçekçi bir savaş filmi izleyebilirsiniz. Andrew Garfield çok iyiydi, kısa rolüne rağmen Hugo Weaving de aynı şekilde gayet başarılı.
2 yıl önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Fragmanı görür görmez yollara düşüp uzak bir avmye gidip izleten bir film oldu. Yönetmen de Mel abimiz olunca beğeneceğimden şüphe etmeden gittim ve beklediğim gibi de oldu. Sinemada genelde popüler filmleri izleyen bir insanım ve çok eski film izleyicisi olmadığımdan çok büyük yapımlar izleme şansım olmadı. Bu film bugüne kadar sinemada izlediğim en iyi filmdi diyebilirim. Koltuğa çiviledi beni ve bir çok sahnede gözlerimin dolmasına engel olamadım. Neyseki küçük ve boş denilebilecek bir salonda izledim filmi :) Etkileyici bir kahramanlık ve gurur, duruş hikayesiydi ve gerçek bir hikayeden alıntı. Filmin en beğendiğim yanlarından biri ise savaşın kaos ortamıydı. Belli, izlenebilir, takip edilebilir bir savaş sahnesi çekmek yerine neyin içine düştüm ben dedirtecek başlar başlamaz karma karışık bir kaosun içinde buluyorsunuz kendinizi. Garfield da Spidermanler'den dolayı antipatik bulduğum bir oyuncuydu ama bu filmle onu da kırmış oldu. Oyunculuk olarak çok başarılıydı gerçekten. Özellikle Filmde ise akılda kalacak bir çok an ve söz vardı ama beni en çok etkileyen Desmond'ın her kurtardığı askerden sonra vazgeçmeyip lütfen tanrım, bir tane daha kurtarmama yardım et diye dua edişiydi. Her sinemada bulabileceğinizi sanmıyorum Ankara'da muhtemelen 10 15 avm geçip Next Level'a kadar gitmek zorunda kaldım ama şehrinizde bir yerlerde varsa kaçırmayın derim. Not: Mel'in yine kendi yönettiği Tutku filmindeki gibi rahatsız edici sahneler barındırdığını da söyleyim.
2 yıl önce

Hacksaw Ridge filmi hakkında ilgi çekici içerikler