Yıldız Savaşları (Star Wars) (1977)

Yıldız Savaşları (1977)
Star Wars

Puan Like 8.5 / 21 kullanıcı
Senin Puanın
Etiketler Kült, Bilim Kurgu, Aksiyon
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
121 dakika
KerseL Luke Skywalker (Mark Hammil) amcası ve teyzesiyle tarım işinde uğraşmaktadır. Ne kadar Akademi'ye katılıp "jedi" olmak istese de amcası buna karşı çıkmaktadır. Bu arada şeytani bir imparator galaksiyi ele geçiriyor ve "Ölüm Yıldızı" denilen, gezegenleri yok edebilecek güce sahip olan bir gemi yapıyor. Direnişçilerin başı olan Prenses Leia (Carrie Fisher) bu geminin planlarını ele geçiriyor ve R2-D2 (Kenny Baker)'nun içine koyuyor. Bu planların Obi-Wan Kenobi (Alec Guinness)'ye ulaşması gerekiyor. R2-D2 önce Luke Skywalker'la karşılaşıyor ve birlikte Obi-Wan Kenobi'yi buluyorlar. "Ölüm Yıldızı"nı yok etmek için Han Solo (Harrison Ford) ve Prenses Leia'yla birlikte imparatora savaş açıyorlar.

Yorumlar

kaptankaptanim profil resmi
kaptankaptanim
Nihayet seriyi bitirme şansım oldu. Sırf kült bir seri diye izleme zorunluluğu ile izlemek istedim. Gerek Toy Story gerek başka yapımlardan serinin spoilerlarını fazlası ile almıştık zira. Filmlerin adlarına, sıralanışına girmeden bir iki şey söyleyeceğim. Bence fazlası ile abartılmış bir film. 2001: A Space Odyssey, 68 yapımı olmasına rağmen daha anlamlı şeyler barındırıyor. Star Wars ise potansiyelini çok net göstermiş. İleriye gidememiş, yeni bir şey sunamamış. Hatta bu kadar dandik bir kurgu, dandik geçişler ve dandik bir hikaye nasıl böyle bir fan kitlesi oluşturmuş diye sordum ve bunun cevabı olarak çıktığı dönemdeki ilgi ve merak sonucuna vardım. Hala neden önce 4 5 6 sonra 1 2 3 çıkmış diye düşünüyorum. Hikayenin öncesini bilmeden 4 5 6 izlenirse sıkıcı ve heba edilmiş oluyor. Etkilenemiyorsunuz, eksikler kalıyor. Öbür türlü 1 2 3 izlendiğinde karanlık tarafın zaferi ile sonuçlanıyor ve final görmek istiyorsunuz. Gene eksik kalıyor. Sanki filmin kurgusu yokken film serisi ile isteyene kurgulu izleme imkanı sunuyor. Bu kadar fan kitlesi toplamış ve popüler olmaktan uzaklaşmış bir film serisi olmasına rağmen ben açık bir şekilde beğenmediğimi, etkilenmediğimi söylemek istiyorum.
6 ay önce
Aaisha profil resmi
Aaisha
bana kalsa ilk filmden izleme hatasına düşerdim. sevgili burcst sayesinde sırasıyla izleme şansı verdim kendime ve filme :). ilk kısımlarında yalan yok ,çok sıkıldım. ama 1977 de yapılmış bir bilim-kurgu filmi olarak çok iyiydi :)
neredeyse 2 yıl önce
Sezgii profil resmi
Sezgii
1977 yılında yapılmış belki de en iyi görselliğe sahip yapım. Ben ilk başta 1.filmden izleme hatasına düştüm ve filmin yarısında hiçbir şey anlamadığımı fark edip yorumlara göz gezdirdim. Filmi sırasına göre izlemek gerekiyormuş. O kadar önyargılıydım ki filme karşı ona bile bakmamışım. : ) Robotlar çok şirin, başroldeki çocuk da baya tatlı. Başlangıç filmi için gayet hoş bir film. Kurgusuna zaten söylenecek bir şey yok, bilim kurgunun nirvana olduğu dönemler. ^^
neredeyse 3 yıl önce
Brook profil resmi
Brook
Her ne kadar Leia'ya katlanmak zorunda kalsam da bu filmde de Star Wars işte! :) Muhteşem!
3 yıldan fazla önce
HenryKenway profil resmi
HenryKenway
Büyük efsanenin uvertürü niteliğindeki ilk filmi. Vietnam sonrasında Flash Gordon ve maymunlar cehenneminden etkilenen G.Lucas'ın 9 serilik efsanesinin ilk ayağı.
3 yıldan fazla önce
buketaktas profil resmi
buketaktas
yarım saatini 3 4 kere izleyip sürekli yarım bıraktığım film. Alışma zorluğu çektiğim doğru ama filmin tarihine bakıldığına da harikalar yarattıkları kesin. vizyona yeni filmin girmesinin verdiği gazla :D bu seriyi bitirmeye kararlıyım :)
3 yıldan fazla önce
.SimS. profil resmi
.SimS.
film başladığında yaklaşık 15-20 dk kadar allahım bu film bitmez falan diyordum ama sonra bi baktım film bitti :) ilk başlarda özellikle 2015 yılına kadar izlediğimiz muhteşem efektli filmlerden sonra filme alışmam sindirmem zaman aldı , 1977 yılında böyle bir filmin yapılması gerçekten etkileyici we harika kendi zamanında ele aldığımızda gerçekten iyi bir film , diğer filmlerin daha güzel olacağını umut ediyorum tabi :) ha yalnız bu filmi tekrar izlemem onu da söyleyeyim ;)
3 yıldan fazla önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Serinin ilk filmi. Diğer filmlerin birazcık daha altında olduğunu düşünsem de harika bir film. Fikirler kostümler tipler hayal gücü bi kere etkiliyor insanı. O günün teknolojisiyle de bundan iyisini çıkaramazlardı sanırım
3 yıldan fazla önce
burcst profil resmi
burcst
Yapım yılına göre başarılıydı. İlk film olduğu için çok gömmiycem:) Seriler ilerledikçe daha da güzelleşeceğini düşünüyorum.Robotların tatlılığına ve mizah duygusuna bayıldım,yaratıklar da gayet tatlı ve başarılıydı. Bambaşka bir dünyanın içine girmiş gibiydim.Ama Chewbacca'nın çıkardığı seslerden içim kıyıldı,hep sussa ne güzel olurdu,ve prenses Leia'dan hoşlanmadım. Geri kalan her şey güzeldi :)ve ''force''la ilgili bilge cümleleri de çok sevdim.
3 yıldan fazla önce
mels profil resmi
mels
1977 yılında yapılmış bir bilimkurgu filmi, 2015 yılında bile kendini izlettirmeyi başarıyorsa o artık sadece bir film değil başyapıttır. Bu film bunu kesinlikle başarmış. Mutlaka izleyin, izlettirin.
3 yıldan fazla önce
hezarfen profil resmi
hezarfen
filmin başlarında dedim ki ben nasıl bir saçmalığın içine düştüm:) ama filmin sonunda sadece şunu söylerim 1977 yılında böyle bir film yapmak böyle şeyler hayal etmek inanılır gibi değil..emeği geçen herkesin önünde saygıyla eğiliyorum
3 yıldan fazla önce
yazcsefa profil resmi
yazcsefa
Harika bir bilimkurgu başyapıtı muhakkak en iyilerinden.
neredeyse 4 yıl önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Her sinemaseverin mutlaka en az bir kere izlemesi gereken efsane bilim kurgu serisinin ilk filmi. Fazla söze gerek yok sanırım. Harika bir dünya yaratılmış.
neredeyse 5 yıl önce
uhuttrkmn profil resmi
uhuttrkmn
Açık ara en iyi
neredeyse 5 yıl önce
GoodDaySunShine profil resmi
GoodDaySunShine
En güzel bölüm bu bence.. Müthiş
neredeyse 5 yıl önce
TARIK59 profil resmi
TARIK59
tüm seri elimde mevcut.1 ay içerisinde hepsine tekara HD olarak baktım.
5 yıl önce

Star Wars filmini beğenenler

Star Wars filmi hakkında ilgi çekici içerikler