Hayata Uyanmak (Waking Life) (2001) afişi

Hayata Uyanmak (2001)
Waking Life

Puan Like 420736f74984641283fb4653fb9afe852723a183e63bea64e60fbd53aa48904e 9.4 / 5 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
99 dakika
blackwidow Genç bir adam, rüyaların gerçek dünyadan ayrıldığı yeri aramaktadır. Düş, uyanmak, gerçeklik gibi konular üzerine farklı düşünen insanlarla konuşur. Farklı yaşam deneyimleri, dünya görüşleri, rüyalara değişik bakış açıları sunacaktır. Bu ise gündelik yaşamdaki pek çok felsefi konu üzerine düşünmeye iter izleyiciyi. Dijital kamerayla çekilen film daha sonra bilgisayar yardımı ile animasyon görüntüsüne yaklaştırıldı. Ortaya çıkan görüntü boyanmış gerçek görüntüleri çağrıştırıyor.

Yorumlar

trevor profil resmi
trevor
öncelikle beklediğimden çok farklı bir filmle karşılaştım. filmin rüyalarla ilgili kısmından pek hoşlanmadım ama onun haricinde sistem ve kalıplaşmış insanla ilgili yorumları güzeldi. felsefik, sorgulamayanlar uzak dursun.
0
2 ay önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
Varlık felsefesi üzerine kurgulanmış, insanın varloşu ve rüyalar arasında gerçekliğini sorgulatan birçok çizgi üzerinde diyologlar/monologlar halinde ilerleyen, altı çizilesi, saatlerce tartışılabilecek cümleler ve filozofların görüşleriyle harmanlanan müthiş bir film! Okul zamanından özlediğim konuları ve tartışmaları hatırlatsada, tartışılan konular, değişen grafikler (kişinin üzerindeki değişim), uyanış ya da uyanamayışı, sorgulama(ma), tarihin belli bir zamanından günümüze kadar olan özeti gibi bir şey, diyebilirim. Bana gerçekliği ve rüyayı ayırt edip etmeme konusunda Stephen Law - Felsefe Dosyaları, Sanal dünya kısmını hatırlattı. Ya hiçbir şey gerçek değilse? :)
6
3 ay önce
erengngr profil resmi
erengngr
Filmin her saniyesi buram buram felsefe kokuyor. Biraz ağır gidiyor ama yine de gayet başarılı. Tek sorun dijital kamera ile çekilen film animasyona döndürüldüğü için izlerken biraz göz rahatsızlığına yol açabiliyor. Onun haricinde çok beğendim. İyice sindirmek için bir kere daha izleyeceğim.
2
1 yıl önce
Mervealucard profil resmi
Mervealucard
Tamamen bir replik filmidir. Herkesin izleyebileceği bir filmde kesinlikle değildir. Felsefik bir animasyon istiyorsanız izleyebileceğini en iyi filmlerden aday gösterebilirim.
1
neredeyse 2 yıl önce
esarialtin profil resmi
esarialtin
Uzun replikli filmlerin efendisi Richard Linklater'ın şaheseri... Sanatçılar tarafından boyanmış sahneleri izlemek kimi zaman uyuşturucu etkisi yapıyor, kimi zaman filme daha çok odaklanmanızı sağlıyor. Yaşamsal pek çok konuyu sorguluyor yönetmen. Kendini yakan budist rahip sahnesi vardır hiç unutmam... Aksiyon falan beklemeyin, Satre, Camus okumak gibi birşey bu filmi izlemek. Endüstriyel işlerden haz alıyorsanız izlemeden önce bir kere düşünün derim, çünkü izlerken çok düşüneceksiniz...
2
2 yıldan fazla önce
KARAGEYIK profil resmi
KARAGEYIK
Hayalle gerçek arasında zaman ve mekanı olmayan soyut bir film. Yönetmenin diğer filmlerinde olduğu gibi bol bol diyalog var. Benim çok Sevdiğim filmlerden birisi ancak izletmeye kaltığım bir çok kişi filmin ilk yarısını tamamlayamadan horlamaya başladı. Polpüler sinamayı sevenler uzak dursun. Sinefiller kaçırmasın.
3
3 yıldan fazla önce

Waking Life filmini beğenenler

Waking Life filmini içeren raflar

Waking Life filmi hakkında ilgi çekici içerikler