Six Feet Under (2001-2005) afişi

Six Feet Under (2001-2005)

Bölümler
Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Yapımcı
Ülke
ABD
Süresi
55 dakika
Son bölüm
hezarfen Bir cenaze evi işletmecisi olan Nathaniel Fisher’in dizinin pilot bölümünde bir trafik kazasında ölmesi sonucu, oğullarının (David Fisher ve Nate Fisher Jr.) bu aile şirketinin başına geçmek zorunda kalmasıyla başlıyor bu hikaye. Her bölümün başında, o bölümde o cenaze evinde servis görecek olan bir ölünün (ya da müşteri de diyebiliriz) nasıl öldüğünü görürüz. Tabii ki bu sadece bir giriştir. Asıl olay ise Fisher ailesinin ve onların çevrelerindeki insanların hayatlarının nasıl ilerlediğidir.

Yorumlar

berrn profil resmi
berrn
ne yazsam, nasıl yazsam bilmiyorum.. izlediğim en güzel diziydi diyebilirim. bitmesin istedim. finali hakkında söylenecek çok şey var kesinlikle çok güzeldi, ağlattı, güldürdü, üzdü ve sevindirdi.. izleyin, izletin..
2
9 ay önce
Seda.. profil resmi
Seda..
ilk defa yıllar önce cnbc-e de oynarken izlemiştim, içime o denli kazınan bi dizi ki çok sonraları netten tekrar izledim, keşke zaman ayırabilip yine yeniden izleyebilsem.. bu dizi en vurucu şekilde yaşam ile ölüm arasındaki o ince çizgiyi iliklerinize kadar hissettiriyor, hayatı ölümü sorgulatıyor. hani söyleyecek anlatacak çok şeyiniz vardır da bi türlü olmaz ya, işte bu diziyi de anlatamıyorum öyle.. kesinlikle ölmeden önce yapılması gereken şeylerden biri de bu diziyi izlemek olmalı. bu diziyi yazanları, oynayanları sarıp sarmayalasım geliyo.. hele o final.. bu yaşıma kadar birçok dizi izledim, ama bu dizi değil bi başyapıttır bana göre.
6
10 ay önce
FairyTalee profil resmi
FairyTalee
izlemekte gec kalinmis bi dizi oldu benim icin.kesinlikle unutulmayacak...
3
11 ay önce
potakal profil resmi
potakal
özet olarak bize güzelce "ne çok acı var." dedi. ah güzelim six feet under. her bölümü film tadında, hepsinde hayatlarımız, hepsinde dünya, yaşamak her şeyiyle. bize görmeyi, bakmayı öğretiyor. ve o güzelim finalde, gözyaşları sele dönüyor.....
2
12 ay önce
Boddah profil resmi
Boddah
Ne zamandır bir şey karalayayım diye yorum yaz butonuna basıyorum lakin bu muhteşem dizi hakkında ne yazsam yetersiz kalıyor,kapatıyorum sayfayı.Ama yazmalıyım bu dizi hakkında.Kelimelerle tarif edilemeyecek ölçüde yaşattığı duygu yelpazesini,derin düşüncelere sevk eden birbirinden güzel sahnelerini,yaşamı sorgulamayı,yer yer tebessüm ettirmesini ve galiba en çok kendi hayatınızla karşılaştırmalarınızı bulabileceğiniz kısacası açıp okumaktan sıkılmayacağınız bir hayat ansiklopedisi.O kadar çok şey yazılmış ki hakkında,izleyen her insana derin bir dokunuşla dokunmuş,yeri doldurulamaz izler bırakmış ki.
---spoiler---
Artık her birini ailemden birer üye olarak kabul ettiğim;gülümsemesinde bile hüzün olan ve ani çıkışlarıyla beni kendisine hayran bırakan Fisher ailesinin fedakar ve çok değerli annesi Ruth en büyük mutlulukların seni bulmasını dilerdim.Ailenin en büyük kardeşi belki de dizinin en sağlam karakteri;kaçmaya çalıştığı gerçeklerle bir bir yüzleşirken izlediğimiz Nate belki de en ele avuca gelmez karakterdi ama o da bir şekilde tam hayatını bir temele oturttu derken bizi fazlaca üzdü.Claire kafası karışık,hep bir arayış içinde,çoğunlukla yanlış ve sorunlu sevgili tercihleriyle,asi ve sivri diliyle genellikle her evde bulunan bir ergen örneğiydi.Ruth la olan inişli-çıkışlı anne-kız ilişkisinde çok şeyler buldum,öğrendim.David evin en hassas karakteri,içi kocaman bir sevgi evreniyle doldurulmuş naif kişilik.Brenda tamamen bambaşka bir dünya,ayrı olarak dizisi bile çekilebilirdi bana göre,dizinin en kompleks karakteriydi,ne zaman ki hayatının bütün karmaşasını bir kenara bırakmaya başladı o zaman olgunlaşmış güzel bir insana dönüştü.Gerçi hemen hemen hepsi ayrı bir güzeldi karakterlerin.Brenda ya reva görülen ölüm şekli güler misin ağlar mısın dedirtecek cinstendi.(ah Billy ahhhhhhh)

Velhasılı kelam kattığı her şey için binlerce kez teşekkür edilesi,kolay kolay yerinin herhangi bir diziyle doldurulması muhtemel olmayan bir drama şaheseri.Eminim ki tekrar yad etmek isteyeceksiniz ve yine size bir şeyler katarken bulacaksınız kendinizi,sizi ilk defa izliyormuşçasına ağlatacak hem de öyle bir ağlama değil,içiniz boşalırcasına,sökülürcesine.Herkesi gömen aileyi birer birer bizler gömücez tekrar ve yine o vurucu finalden sonra kendimize gelmemiz günler alacak,o kocaman boşluğu dolduracak başka diziler arıycaz ama nafile...Birkaç replik;

Ruth: Umarım çok uzun süre içinde hep umut olur.
Claire: Her şey için teşekkür ederim.Bana hayat verdiğin için teşekkürler.
Ruth: Sen bana hayat verdin.
_______________________________________________________________________________
Nate: Bugün Kurt Cobain öldü.
Claire: Oh.
Nate: Kendini öldürdü. Bu dünya için fazlasıyla saftı.
______________________________________________________________________________
Brenda: "Neyi ilginç bulduğumu biliyor musun? Eğer eşini kaybedersen, dul olarak adlandırılırsın. Eğer bir çocuksan ve aileni kaybetmişsen, yetimsin.Fakat çocuğunu kaybetmiş bir ebeveyni tanımlayan söz nedir?Sanırım bu tanımlanamayacak kadar boktan bir durum."

---spoiler---
2
1 yıldan fazla önce
Novel profil resmi
Novel
izlediğim diziler arasında en başından son saniyeye kadar keyifle izlediğim ve her zaman ayrı bir yere koyacağım yapımdır kendisi. Ayrıca final sahnesi; yine bu zamana kadar izlediğim diziler arasında en farklı ve yaratıcı olan finaldi. yayınlandığı zamanda izlemeyi isterdim ama zararın neresinden dönülse kardır:) izlemeden ölmeyin, emin olun ki; büyük kayıp olur.
8
1 yıldan fazla önce
uysalherif profil resmi
uysalherif
Belki de izleyeceğim hiçbir dizi bu kadar etkileyemeyecek beni. İşte buna gerçekten üzülüyorum. Arada açıp Nate Fisher'ın bulunduğu sahneleri izlemek lazım. Dizi tarihinin belki de en huzur dolu karakteridir Nate.
3
neredeyse 2 yıl önce
MeKa profil resmi
MeKa
Bayıldımm. Bugüne kadar izlediğim en iyi dizi olabilir kendisi. Six Feet Under'ın kurgulanmış bir şey olduğuna inanmak gerçekten zor çünkü sanki gizli bir kamera var. Her şey o kadar doğal, o kadar hayatın içinden ki dizi demek yanlış olur. Su gibi akıp gitti 5 sezon, tadı damağımda hala. Tekrar tekrar izlemekten bıkmayacağınızı ve yepyeni bir bakış açısı kazanacağınızı garanti edebilirim.
5
2 yıl önce
walrus profil resmi
walrus
İnsana hayatı sorgulatan ve izledikten sonra hayata bakış açınızın değişeceği bir dizi.Günlük hayat içinde hiç aklımıza gelmeyen ölüm gerçeği,Fisher ailesinin hayatlarının tam ortasında duruyor.Yaptıgımız ufacık seçimlerin bütün hayatımızı ve nasıl öleceğimizi belirlediğini her bölüm gösteren ve final sahnesiyle derin izler bırakan bir dizi.
8
2 yıldan fazla önce
gangrel profil resmi
gangrel
Tekrar tekrar izliyorum. İzlettiriyor kendini. Arşivlik.
5
2 yıldan fazla önce
hezarfen profil resmi
hezarfen
bu dizi değil ya buna dizi demek çok yavan bu hayatın ta kendisi çünkü ölüm hiç bu kadar gerçekçi anlatılmadı ve ben six feet underdan sonra izlediğim hiçbirşeyde yeterince memnun olamadım çünkü bu dizide ölüm var,mevlanaya ait olmayan dandik bir söz değil muhteşem bir mevlana kasidesi var ve ölümle mevlananın birleştiği noktada kurt cobain var son 2 bölüm 10 diziye bedel...anlatılacak o kadar çok şey varki ne söylesem eksik kalacak... sen en gerçek şeysin six feet under ve muhteşemsin
3
2 yıldan fazla önce
gulseda profil resmi
gulseda
mükemmel
1
neredeyse 3 yıl önce
yildiray profil resmi
yildiray
izlediğim en iyi dizi
1
neredeyse 3 yıl önce
BlackPeter profil resmi
BlackPeter
dizinin finali,çoğu otorite tarafından bugüne kadar çekilmiş diziler içerisinde en iyi final sahnesine sahiptir.çok aradım ama böyle dizi bulamadım bir daha.
6
3 yıl önce

Six Feet Under dizisini beğenenler

Six Feet Under dizisini izlemek isteyenler

Six Feet Under dizisini içeren raflar

Six Feet Under dizisi hakkında ilgi çekici içerikler

^ En üste dön